Straż Graniczna Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG im. gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna Kolejna edycja kursu doskonalącego pt. „Wspólne patrole – udzielanie pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna edycja kursu doskonalącego pt. „Wspólne patrole – udzielanie pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia”

Anna Chmura
14.09.2018

W dniach 11-14 września 2018 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu odbyła się kolejna edycja kursu doskonalącego pt. „Wspólne patrole – udzielanie pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia”.

Kurs skierowany był do funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i Policji Federalnej Niemiec (BPOL), którzy pełnią służbę w ramach wspólnych patroli.

Celem głównym kursu było podnoszenie sprawności współdziałania polskich i  niemieckich funkcjonariuszy m.in. w ramach wspólnych patroli na rzecz bezpieczeństwa podróżnych oraz mieszkańców strefy nadgranicznej, poprzez przygotowanie uczestników do sprawnego, fachowego i skutecznego udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym na miejscu wypadku oraz wezwania służb ratunkowych w strefie nadgranicznej.
 
Wiedza i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy służą ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego oraz przyczyniają się do podjęcia działań ratunkowych przed przybyciem medycznego zespołu ratunkowego.

Realizacja treści programowych umożliwiła osiągnięcie następujących celów pośrednich: 

  • nabycie i pogłębienie wiedzy w zakresie podstawowych algorytmów dotyczących udzielania pierwszej pomocy, 
  • nabycie i doskonalenie umiejętności w zakresie wykonywania czynności ratunkowych zgodnie z obowiązującymi algorytmami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy.

Na każdym etapie szkolenia uwzględniano różnice pomiędzy stanem prawnym/ procedurami/ uprawnieniami występującymi zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

Zajęcia przeprowadzili wykładowcy Zakładu Ogólnozawodowego i Zakładu Zabezpieczenia Działań, wspierani przez Inspektora ppoż. oraz przedstawiciela Policji Federalnej Niemiec z Blumberga. Dla zminimalizowania barier językowych, ogromnym wsparciem był udział  tłumacza z Centrum Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego Policji Federalnej Niemiec w Neustrelitz, który jednocześnie pełnił funkcję eksperta.

Szkolenie ujęte jest w „Planie wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć szkoleniowych na rok 2018” opracowanym przez Podgrupę Szkolenie Wspólnej Grupy Roboczej Granica, a kolejna jego edycja odbędzie się w Lubaniu w październiku b.r.

ppłk SG Andrzej Durowicz

do góry